Karkonosze to najwyższe pasmo górskie należące do Sudetów, leżące na granicy Polski i Czech, o długości około 40 km. Karkonosze odwiedza rocznie średnio 10 mln turystów, z których 20% dostaje się tam od strony polskiej. Karkonosze to bardzo popularny cel wycieczek górskich wielu osób. Najwyższe Sudeckie pasmo cechuje się pięknymi widokami oraz wymarzoną górską pogodą. W lecie, w Karkonosze przybywa cała masa turystów po to, aby podziwiać atrakcje przyrodnicze, a więc rosnącą tam roślinność i zwierzynę zamieszkałą w rejonie gór dolnego śląska. Zimą zaś wiele ludzi decyduje się na odważniejsze wyprawy oraz wejście na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę, która swoją nazwą zachęca do odwiedzania jej właśnie o tej porze roku. Jedną z atrakcji jest także lot helikopterem nad Karkonoszami.
Loty widokowe nad Karkonoszami – ZAREZERWUJ!
Lot helikopterem nad Karkonoszami
Jeśli nie jesteś w stanie lub po prostu nie lubisz chodzić po górach z jakiegoś powodu, to lot helikopterem nad Karkonoszami będzie idealny dla Ciebie. Podniebna przygoda i czas spędzony w gronie najbliższych to przeżycie, o którym marzy wiele osób. Widokowy lot helikopterem pozwoli zobaczyć wszystkie szlaki, wierzchołki oraz doliny z perspektywy lotu ptaka. Oprócz tego zobaczyć można miejsca, które nie są dostępne dla turystów ze względu na niebezpieczeństwo związane z upadkiem lub zgubieniem się poza szlakiem. Widok rozciągających się wzdłuż szlaków górskich pozwoli poczuć każdemu górski klimat, a perspektywa lotu ptaka daje wrażenie, jakby każdy ten szczyt właśnie udało się zdobyć.
Szlaki turystyczne w Karkonoszach
Fani górskich wędrówek nie pogardzą długimi, często wymagającymi szlakami. Karkonosze to góry dosyć płaskie, łatwe do przejścia i wygodne. W porównaniu z Tatrami są one mniej popularne, jednak cieszą się również dużym zainteresowaniem. Szlaki Karkonoszy nie są aż tak wymagające i kamieniste, jak góry znajdujące się w innych częściach Polski. Szlak czerwony ciągnie się przez całą długość gór – od Szklarskiej Poręby na wschodzie gór, aż do Przełęczy Okraj na zachodzie. Szlak na ostatnim odcinku ciągnie się przez najwyższy szczyt Sudetów, jakim jest Śnieżka.
Śnieżka
Śnieżka to najwyższy szczyt w całych Sudetach i najpopularniejsze miejsce górskich wycieczek w obrębie śląska. Podczas pięknej pogody jest idealnym punktem widokowym, z którego można obserwować rozległe tereny całego pasma górskiego. Ciekawostką jest, że Śnieżka po raz pierwszy została zdobyta w XV wieku. Główną atrakcją, oprócz pięknych widoków, jest Stacja Meteorologiczna na samym jej szczycie, która jest jednym z niespełna dwóch wysokogórskich obserwatoriów w Polsce.
Kowarska wyspa
Kowarska wyspa to wypoczynkowe miejsce z idealnym widokiem na góry, a zwłaszcza ich najwyższy szczyt – Śnieżkę. Na wyspie znajdują się liczne restauracje, plaża, woda oraz wiele innych atrakcji do spędzania wolnego czasu z najbliższymi. Ogromną popularnością cieszą się termalne kąpiele w jacuzzi lub wielkich wannach, z których korzystać można cały rok. Na wyspie, oprócz stałych atrakcji odbywają się cykliczne wydarzenia dla najmłodszych, nastolatków i dorosłych.
Sportowe atrakcje
Teren wokół Karkonoszy bogaty jest w rozrywki dla fanów sportu. Zimą do dyspozycji jest wiele stoków narciarskich, na których każdy, niezależnie od poziomu, może rozwijać swoje umiejętności. W okresie letnim dostępne są rozległe trasy rowerowe w Paśmie Rowerowym Olbrzymy, które ciągną się przez ponad 70 km w obrębie Jeleniej Góry, Piechowic i Podgórzyn. Szklaki rowerowe wyznaczone są wzdłuż pieszych szlaków, jednak trzeba pamiętać, że to piesi mają tam pierwszeństwo. Z całorocznych atrakcji dostępne są baseny, aqua parki i termy oraz parki linowe, które na swoim terenie mają atrakcje nie tylko dla najmłodszych, bowiem nastolatkowie i dorośli także nie będą się tam nudzić.
Zabytki
Karkonosze to skarbnica zabytków. Historyczne dwory i pałace, które olśniewają swoim wyglądem od wieków oraz ciekawią historią powstania. Pałace do dyspozycji oddają swoim gościom teren wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Często są one przebudowane na restauracje lub sale balowe i bankietowe, w których odbywają się liczne imprezy okolicznościowe. Odnaleźć w nich można również nocleg, podobnie jak w schroniskach górskich, jednak w większym luksusie.
Jeśli już mowa o karkonoskich schroniskach, to jedno zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jego historia sięga XVII wieku, co jest równoznaczne, z tym że od ponad 300 lat zapewnia ono schronienie turystom. Jednak to nie jego historia sprawia, że jest sławne. Schronisko Lucni bouda, znajdujące się na wysokości 1410 m n.p.m.,to najwyżej położony browar (połączony ze schroniskiem) w całej środkowej części Europy. Jest to świetne miejsce na odpoczynek przed kolejnymi kilometrami wędrówki oraz świetny punkt wyjściowy w drodze na Śnieżkę.
Skarby Ziemi Juna w Karpaczu
Skarby Ziemi Juna to muzeum, w którym każdy miłośnik minerałów poczuje się jak w domu. Eksponaty w Dworze Liczyrzepy to minerały zebrane na całym świecie należące do kolekcji muzeum oraz prywatne okazy kolekcjonerów, którzy udostępniają je odwiedzającym za pośrednictwem galerii. Prezentowane minerały pochodzą z dolnośląskiej przyrody oraz z najodleglejszych części świata, takich jak Madagaskar, Pakistan